کریستوفر کلوهسی: حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت مریم دارای کمال، عظمت و فضائل متعددی هستند/ علیزاده: غرب جایگاه کلیدی مادری را تضعیف و از خانواده‌محوری قداست‌زدایی کرد

شنبه, 21 بهمن 1402

اولین کمیسیون تخصصی ذیل همایش بین المللی «مطالعات تطبیقی اخلاق در اسلام و مسیحیت» با موضوع «سیره اخلاقی حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) و حضرت مریم(س) در اسلام و مسیحیت» پیش از ظهر امروز در سالن جلسات مجمع جهانی اهل بیت(ع) قم برگزار شد.

کریستوفر کلوهسی: حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت مریم دارای کمال، عظمت و فضائل متعددی هستند/ علیزاده: غرب جایگاه کلیدی مادری را تضعیف و از خانواده‌محوری قداست‌زدایی کرد

به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ

اولین کمیسیون تخصصی ذیل همایش بین المللی «مطالعات تطبیقی اخلاق در اسلام و مسیحیت» با موضوع «سیره اخلاقی حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) و حضرت مریم(س) در اسلام و مسیحیت» پیش از ظهر امروز شنبه 21 بهمن 1402 ـ در سالن جلسات مجمع جهانی اهل بیت(ع) قم برگزار شد.

در این نشست کشیش کلیسای وست مینیستر لندن و استاد موسسه پاپی مطالعات عربی ـ اسلامی در رم ایتالیا اظهار داشت: حضرت مریم در اسلام و به خصوص در تشیع جایگاه ویژه‌ای دارد. بر اساس آیات و روایات اسلامی، از زمانی که ایشان در رحم مادر بود، مشخص بود که فرزند ویژه‌ای به دنیا خواهد آورد. حضرت مریم، حضرت عیسی را به دنیا آورد که در تاریخ معجزه است.

«کریستوفر پاول کلوهسی» افزود: حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س)، دارای مقام عصمت و معنویت هستند. حضرت فاطمه زهرا(س) منشأ عصمت اهل بیت(ع) است از طرف دیگر حضرت مریم انسانی برگزیده و فوق العاده بود لذا بین عصمت حضرت زهرا(س) از دیدگاه اسلام و شخصیت ویژه حضرت مریم از دیدگاه مسیحیت، می‌توانیم توازن و تشابهی ایجاد کنیم.

وی درباره سایر شباهت‌های حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: هر دو مرارت‌ها و سختی‌های زیادی کشیدند. همچنین حضرت زهرا(س) و حضرت مریم پاکدامن بودند؛ از نگاه کاتولیک حضرت مریم ازدواج نکرد و حضرت زهرا(س) مظهر پاکدامنی در جهان اسلام است.

کشیش کلیسای وست مینیستر لندن  ادامه داد: حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) دارای کمال و عظمت و فضائل متعددی هستند. هر دو مقام مادری دارند و فرزندانی به دنیا آوردند که نجات‌بخش امت هستند، و نجات‌بخش بودن فرزندان هر دو مورد توجه متون اسلام و مسیحت قرار گرفته است. از سوی دیگر پیامبر اسلام از ولادت امام حسین(ع) و شهادت ایشان خبر داد و در احادیث اسلام به نجات امت به وسیله امام حسین(س) اشاره شده است.

وی با بیان اینکه مادر بودن به عنوان یکی از وجوه تشابه حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) است، اضافه کرد: هر دو مادرِ فرزندان بزرگی هستند و در شرایط سخت فرزندان خود را به دنیا آوردند. همچنین فشار روانی زیادی بر حضرت فاطمه زهرا(س) وارد شد و مرارت‌های زیادی متحمل گردید. حضرت مریم در شرایط غیرطبیعی باردار شد و فرزندان هر دو، توسط انسان‌های ظالم به شهادت رسیدند.

استاد موسسه پاپی مطالعات عربی ـ اسلامی در رم با بیان اینکه حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان دو مدل و الگو در جهان مسیحیت و اسلام هستند، افزود: در آئین شیعه و کاتولیک هر دو صاحب مقام شفاعت برای امت خود هستند. حضرت فاطمه(س) برای همه مردم دعا می‌کرد، حضرت مریم نیز برای بخشش و هدایت امت خود از راه کج به راه راست دعا می‌کرد.

وی در پایان گفت: حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) با ایثار و از خودگذشتگی در راه خدا، خودشان را فدا کردند و فرزندانی به دنیا آوردند که انسان‌ها را به راه راست هدایت می‌کنند لذا هر دو در اسلام و مسیحیت شخصیت‌های تأثیرگذاری هستند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر «مهدی علیزاده» رئیس قطب اخلاق خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اظهار داشت: حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) منبع فیض الهی برای انسان‌ها هستند و در رشد معنوی بشریت نقش دارند.

وی افزود: افرادی که به دنبال سعادت هستند، توجه ویژه‌ای به جایگاه برجسته حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) دارند چون مظهر زیبایی و لطافت الهی برای روح انسان‌هایی می‌باشند که می‌خواهند از مادیات فراتر بروند.

وی با بیان اینکه حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) تجلی رحمت و مهر خداوند هستند، اضافه کرد: آنان مجرای بزرگ فیض الهی هستند و احترام و جایگاه بی‌بدیلی نزد پیامبران و اولیای الهی دارند. لذا کسی که به دنبال تکامل معنوی است باید از فیوضات آنان استفاده کند.

رئیس قطب اخلاق خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات بر ضرورت اهمیت شناخت الگوهای رفتاری برای زنان تأکید کرد و ادامه داد: الگو داشتن نقش بسیار مهمی در تربیت انسان‌ها، شناخت ملموس از ارزش‌ها، ایجاد انگیزش و احساس وفاداری دارد. انسان در الگو گرفتن از شخصیت والا، در معرض تابش نور او قرار می‌گیرد و مسیر رسیدن به خدا نزدیک می‌شود. متأسفانه در جامعه مدرن امروز و سبک برآمده از نظم سرمایه‌داری، نگاه به زن و تعریف از او دچار بازخوانی، تحول و دگرگونی قرار گرفته است در حالی که از نظر ادیان الهی قابل قبول نیست. آنان الگوی غلطی از زن موفق ارائه می‌دهند، جایگاه کلیدی مادری را تضعیف کرده و از محوریت خانواده قداست‌زدایی می‌کنند و با استفاده ابزاری از زن، ظلم مضاعفی بر او روا می‌دارند. همچنین ظرفیت‌های معنوی زن را سرکوب می‌کنند. لذا لازم است تا در برابر الگوی مدرن، به الگوهای معنوی زن بر اساس خوانش ادیان آسمانی برگردیم.

وی در بیان یک راهبرد اظهار داشت: لازم است بر برجسته‌سازی اخلاق معنویت‌محور در معرفی الگوها تأکید کنیم. باید توجه داشته باشیم که حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) کنشگری اجتماعی داشتند و صرفاً در خانه نبودند. همچنین باید خاستگاه محوری نقش‌های بی‌بدیل زن را مدنظر قرار دهیم.

دکتر علیزاده با اشاره به خوانش غلط نقش زن در عهد عتیق و تلمود، افزود: متأسفانه این نگاه بر منزلت اجتماعی زن تأثیر گذاشته است. زنان در دین یهود از بسیاری از نقش‌ها محروم هستند و همپای مرد نیستند؛ حتی کاهش این منزلت، به فضای اجتماعی نیز کشیده شده است. اما با حضرت مریم نقش زنانه احیا شد و ایشان جایگاه نجات‌بخشی در این عرصه دارد. لذا بزرگان مسیحیت و اسلام باید مقام بلند حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) را نشان دهند و اینکه زن و مرد به صورت یکسان قابلیت رشد اخلاقی و معنوی را دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وجوه اشتراک حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید که ما به مریم و فرزندان او رشد و پاکیزگی دادیم به گونه‌ای که وسوسه‌های شیطانی در روح آن‌ها وجود ندارد. همچنین خداوند ثمره درخشانی مثل حضرت عیسی را به او داد. از طرف دیگر حضرت زهرا(س) زکیّه، مبارکه و پاک و دارای نفس قدسی است. هر دو به لحاظ معنوی صاحب محراب عبادت بودند و قلبی پر از ایمان و یقین داشتند. همچنین هر دو در بالاترین مقام راستگویی و راست‌زیستی قرار داشتند.

رئیس قطب اخلاق خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات افزود: حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) به بالاترین درجه کمال و آگاهی رسیدند و تندیس عصمت و حیا هستند. بشارت داده شده که فرزندانشان منجی و ناجی امت هستند. نسل‌شان به انبیاء ملحق می‌شود. هر دو محدّثه و محل نزول فرشتگان بودند. رزق هر دو غذای بهشتی بود و حضرت مریم و حضرت فاطمه زهرا(س) سکوت کردند تا اهداف خود را جلو ببرند.

وی همچنین درباره خصوصیات حضرت زهرا(س) اظهار داشت: پاکیزگی، تمیز بودن، زهد، عفت، حیاء، ایثار، دلسوزی برای همه به خصوص مستمندان، خیرخواهی برای اعضای جامعه و همسایگان، شناخت عمیق الهی، خوف از خدا، یاد مرگ در نیایش‌ها و دعاها، اقامه نماز شب و قنوت‌های طولانی و روزه‌های مداوم، گوشه‌ای از ویژگی‌های ایشان است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: از لحاظ خانواده نیز حضرت زهرا(س) به همسر خود احترام می‌گذاشت و به او محبت می‌کرد همچنین در زندگی گذشت داشت و با سختی‌های زندگی همراهی می‌کرد. او به تربیت روحی فرزندانش اهمیت می‌داد، به تربیت دینی آنان اهتمام می‌ورزید و فرزندان خود را به خواندن نماز، قرائت قرآن و حضور در مسجد تشویق می‌کرد.

وی در پایان گفت: نام حضرت مریم 34 مرتبه در قرآن به صورت خاص آمده است. همچنین به ایشان در 70 آیه و در هفت سوره اشاره شده است. خداوند در آیات قرآن می‌فرماید که زن می‌تواند به جایگاه والا دست پیدا کند و الگوی سایر زنان قرار گیرد لذا خداوند حضرت مریم را در قرآن به عنوان الگو در عرصه‌های مختلف معرفی کرده است.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
9+5=? کد امنیتی